Czym różni się woda toaletowa od perfumowanej?

Czym różni się woda toaletowa od perfumowanej?

Posted by        Jul 23, 2020     Uncategories     0 Comments

Czym różni się woda toaletowa od wody perfumowanej?

Urzekają swoim zapachem jak afrodyzjaki, przywołują wspomnienia, odświeżają. Perfumy - od wieków jeden z bardziej cenionych produktów, używany dawniej jako element wyznań religijnych i dostępny  tylko dla zamożnych. Dopiero wiek XVIII okazał przełomem w dziedzinie perfumiarstwa. Perfumy stały się produktem ogólnodostępnym, XX wiek, natomiast, dały początek wielkim domom perfumeryjnym takich jak Guerlain, Caron oraz François Coty. Natomiast jedną z najbarwniejszych postaci świata perfum była Coco Chanel, która wykreowała ponadczasowy zapach Chanel N˚5.

Perfumy, bo tak zwykliśmy nazywać całą grupę produktów perfumeryjnych, są mieszanką olejków zapachowych, środków wzmacniających i rozpuszczalnika, którym zazwyczaj jest etanol lub mieszanina lekkich alkoholi alifatycznych.

W zależności od zawartości olejków i alkoholu dokonuje się podziału na 5 kategorii: perfumy właściwe, wodę perfumowaną, wodę toaletową, wodę kolońską i wodę odświeżającą.

Podstawową różnicą jest oczywiście moc i intensywność zapachu, ale również cena produktu.

Skład perfum

Olejki zapachowe

Olejki zapachowe pozyskuje się np. przez destylację z parą wodną lub ekstrakcję i zatężanie składników zapachowych z wybranych części roślin (rzadziej zwierząt), jak np. kwiat jaśminu, liście mięty itp., lub przez odpowiednie mieszanie syntetycznych związków chemicznych o różnych zapachach.

Wybierając zapach, czytajmy więc przede wszystkim oznaczenia znajdujące się na opakowaniach lub flakonikach, ponieważ w zależności od zawartości procentowej olejków zapachowych stosuje się następujące nazewnictwo:

  • Parfum - oznaczają perfumy właściwe – 20-43%;

  • Edp - woda perfumowana, od francuskiego określenia eau de parfum – 15-20%;

  • Edt - woda toaletowa, eau de toilette – 6-12%;

  • Edc - woda kolońska, eau de cologne– 3-5%;

  • Eds -woda odświeżająca, eau de fraiche – 1-3%

Środki wzmacniające

Mało lotne związki chemiczne lub naturalne produkty o właściwościach podobnych do tych chemicznych, które same nie mają intensywnego zapachu, a bardzo często jest to zapach wręcz nieprzyjemny, ale mają zdolność do wzmacniania zapachu olejków.

Sztucznymi środkami wzmacniającymi są m.in. merkaptany i aminy o dużej masie cząsteczkowej, środkami naturalnymi są np. kastoreum, ambra, cywet czy piżmo - substancje zapachowe pochodzenia zwierzęcego lub ich odpowiedniki.

Środki homogenizujące

Zadaniem środków homogenizujących jest uzyskanie jednolitego, nierozwarstwiającego się roztworu mieszaniny związków chemicznych i olejków, które często zwyczajnie nie mieszają się z sobą. Najczęściej stosuje się tu mieszaniny ciekłych tłuszczów pochodzenia naturalnego. Obecnie coraz częściej zastępuje się je zupełnie bezwonnymi polimerami. Niektóre naturalne środki wzmacniające, o których już wspominaliśmy, takie jak tran czy ambra, pełnią jednocześnie rolę środków homogenizujących.

Poszczególne rodzaje produktów perfumeryjnych

Perfumy (parfum)

Najintensywniejsza i najtrwalsza kompozycja zapachowa to perfumy zawierające olejki eteryczne w najwyższym stężeniu tj. między 20-43%. Z tego też względu są to produkty ekskluzywne, ich cena jest najwyższa. Intensywność perfum sprawia, że wystarczy zaaplikować na skórę dosłownie kilka kropli, aby zapach utrzymywał się na skórze nawet do kilku dni, a przy tym pięknie się rozwijał. Perfumy występują we flakonikach o niewielkiej pojemności i są produktem trudnodostępnym, wręcz kolekcjonerskim.

Jeśli szukacie tego typu produktu, warto poznać jedne z najpopularniejszych damskich perfum:  Amouage Gold czy Hermès Voyage d'Hermès. Wśród męskich perfum cenione są takie produkty, jak Aventus, Creed Green Irish Tweed czy Dior Sauvage. W ofercie perfum znajdziecie również zapachy unisex, jak na przykład Bigia czy Chimaera od Tiziana Terenzi.

Woda perfumowana (EDP)

Najpopularniejszym i łatwo dostępnym produkt zapachowym jest woda perfumowana, w której zawartość olejków zapachowych stanowi 10-15%. Takie stężenie wystarcza, by kompozycja zapachowa była trwała, a zapach silny i długo utrzymujący się na skórze. Pomimo, że koncentracja olejków może wydawać się niewielka, warto zachować umiar w stosowaniu EDP, aby nie doprowadzić do sytuacji, w której zapach będzie zbyt mocny i drażniący nie tylko dla nas, ale i dla osób w naszym otoczeniu.

Wody perfumowane stanowią szeroką gamę produktów znanych marek. Do najpopularniejszych na świecie wód perfumowanych damskich należą m.in. Euphoria Calvin Klein, Lacoste Pour Femme czy Versace Crystal Noir. Z kolei mężczyźni cenią sobie Kenzo Homme  - prawdziwy klasyk zapachowy, Paco Rabanne 1 Million Prive czy Dior Sauvage, który wystepuje we wszystkich dostępnych stężeniach.

 


Źródło: pinterest.com

Woda toaletowa (EDT)

Woda toaletowa daje subtelniejszą nutę zapachową dzięki stężeniu olejków od 5 do 10%. To produkt, który zazwyczaj wybieramy na okres letni, kiedy pragniemy uzyskać efekt orzeźwienia i świeżości w upalne dni i raczej unikamy ciężkich zapachów. Woda toaletowa w głównej mierze występuje w kompozycjach zapachów męskich, których nuty zapachowe są intensywniejsze i mocne, z tego względu ta formuła jest wówczas wystarczająca i również intensywna. Dokonując wyboru tego rodzaju produkty warto pamiętać, że woda perfumowana i woda toaletowa, mimo takich samych nazw nadanych przez producenta, mogą różnić się między sobą zapachami. Wynika to z procesu reformulacji, czyli odświeżenia zapachu, jakiemu poddawana jest woda toaletowa. Przed zakupem warto sprawdzić jak pachną oba produkty na skórze.

Wśród popularnych wód toaletowych dla kobiet znajdują się takie produkty, jak Versace Bright Crystal, Cacharel  Noa czy Dolce&Gabbana Light Blue. Wśród mężczyzn dużym powodzeniem cieszy się Paco Rabanne 1 Million, Acqua di Gio od Giorgio Armani czy Lacoste Red in Play. Zapachy unisex to kolejna kategoria wód toaletowych i znaleźć tu można takie klasyki jak Calvin Klein One czy Acqua Di Parma ze swoją serią Blu Mediterraneo.

Woda kolońska (EDC)

Ten produkt kojarzy nam się na ogół z zapachem dla mężczyzn, nie mniej jednak, znajdziemy również damskie kompozycje zapachowe w tej formie. Woda kolońska jest delikatniejsza od wody toaletowej i zawiera świeże nuty zapachowe. Jej nazwa wywodzi się od miejsca, w którym ją pierwotnie produkowano: w fabryce Włocha - Johanna Marii Fariny w Kolonii. Jej świeży zapach, łączący aromaty cytrusów, kwiatów i ziół ceniony był m.in. przez Balzaka, Woltera, królową Wiktorię czy Oskara Wilde’a. Ciekawostką jest fakt, że woda kolońska Fariny produkowana jest do dzisiaj, a w XX wieku wielkimi jej miłośniczkami były m.in. Marlena Dietrich i księżna Diana.

Popularne męskie wody kolońskie to m.in. produkty spod znaku projektanta mody Toma Forda - Neroli Portofino, Mandarino di Amalfi, Costa Azzura czy Sole di Positano, wody kolońskie domu mody Hermes należące do linii Collection Colognese, Cologne Pour Le Matin stworzona przez Maison Francis Kurkdjian czy należąca do linii Diora La Collection Couturier Parfumeur - Cologne Royale. Damską wodę kolońską proponuje nam Tom Ford w zapachu Red Roses, a produkty unisex w tej formie znajdziemy w linii Collection Colognes z domu mody Hermès.

Woda odświeżająca (EDF)

Woda odświeżająca to wybór ceniony przez osoby intensywnie uprawiające sport, bowiem dodatek olejków eterycznych w niewielkim stężeniu, bo 1-3% daje im pożądane odświeżenie. Aromat jej  znakomicie sprawdza się po intensywnym treningu i odświeża skórę po wziętym po nim prysznicu.

Spraprawdza się także doskonale w trakcie ciepłych wakacyjnych dni, ponieważ jej kompozycja jest znacznie swobodniejsza i lżejsza od kosmetyków z większym stężeniem olejków zapachowych.

Ogromną sympatię wśród kobiet na całym świecie zyskała woda odświeżająca Hanae Mori Hanae Mori Eau Fraiche czy sygnowana logiem marki Carolina Herrera CH L´Eau Eau de Fraiche.


Woda (eau)

Jeśli znajdziemy na półce z zapachami flakoniki oznaczone nazwą eau, nie spodziewajmy się specjalnie długiej trwałości ich zapachu. Przyjemne, lekkie, lecz nietrwałe - produkty oznaczone tą nazwą mają bowiem właściwości takie jak słaba woda toaletowa. Choć kuszą więc niższymi cenami, nie są zbyt popularne wśród wielbicieli prawdziwe intensywnych i trwałych zapachów, nie mniej jednak są idealne dla osób, które są wrażliwe na zapachy i pragną otaczać się delikatnym aromatem.

Woda po goleniu (after shave, apres resage)

Produkt przeznaczony wyłącznie dla mężczyzn, o bardzo lekkiej koncentracji olejków eterycznych, bo zaledwie  2-4% i niskiej zawartości alkoholu etylowego. Dzięki temu można je używać na skórze twarzy, po goleniu bez uczucia nieprzyjemnego pieczenia. Zapach, jaki pozostawia woda po goleniu jest bardzo ulotny i służy głównie osiągnięciu uczucia odświeżenia. Aby zachować na ciele ulubiony aromat, warto sięgnąć również po produkty, które często można znaleźć w tej samej serii, o wyższym stężeniu olejków eterycznych.

Tego typu produkty z jednej linii zapachowej oferuje nam na przykład Hugo Boss w serii Boss Bottled czy The Scent, dom mody Hermès w linii Terre d’Hermès posiada produkty do najwyższego stężenia zapachu, tj. perfum, a także Calvin Klein Obsession  czy Eternity.

Perfumy a woda toaletowa – różnica w cenie

Perfumy to najdroższy produkt w zapachowej piramidzie; ich ceny zaczynają się mniej więcej od ok. 700-800 zł i im szlachetniejsza kompozycja, tym wyższa cen. Woda perfumowana to wydatek średnio o połowę mniejszy – wydamy na nią ok. 300-400 zł. Natomiast woda toaletowa to koszt nawet o połowę niższy od wody perfumowanej.

Dla większości z nas przy wyborze zapachu jednymi z najważniejszych czynników są: trwałość zapachu na skórze oraz jego cena. Im większa zawartość olejków eterycznych, tym wyższa jest cena, ale też trwałość. Należy jednak pamiętać, że czas utrzymywania się zapachu, a także sam zapach jest również uzależniony od pH naszej skóry. Dlatego, w ramach testu, przed zakupem warto sprawdzić zapach na własnej skórze.